BODRUM VE TEMEL PERDELERİNDE ISI YALITIMI
Su yalıtımı tamamlanmış olan perdelerde XPS levhaları hem ısı yalıtımı hem de su yalıtımı tabakalarını dış etkilerden korur.

ISITILAN BODRUM
Isıtılan bodrumlarda, perde duvar ve döşemede su ve ısı yalıtımları birlikte bulunur. Özellikle soğuk bölgelerde, döşemede ısı yalıtımı büyük yarar sağlar.

ISITILMAYAN BODRUM
Isıtılmayan bodrumdaki ısı yalıtımı için en etkili yer, duvar yalıtımı ile sürekliliğin sağlanabileceği zemin kat döşemesi üst yüzüdür. Aynı zamanda yerden ısıtma imkanı da sağlar. Bu konumdaki yüklere karşı yeterli basınç ve darbe dayanımı olmalıdır.
Dış duvarlardaki yalıtımın en az zemin donma derinliğine kadar indirilmesi gerekir.Isı yalıtımsız bodrumların perde ve döşemelerinde sadece su yalıtımı yapılır ve drenaj ile desteklenir.
Günümüzde bodrumların depo olarak kullanımı giderek azalmakta, bunun yerine boş zaman aktiviteleri için bir yer ya da ek bir oturma ve çalışma odası halini almaları giderek yaygınlaşmaktadır.
Alt bodrumu olmayan binaların dış ve iç duvarları yatay yalıtımla yükselen neme karşı korunmalıdır.
Duvarı örülmüş bodrum duvarlarına sahip binaların dış duvarlarında ise en azından iki kat yatay yalıtım öngörülmelidir. Bodrumların iç duvarlarında tek kat yeterli olabilir.
Duvardaki yatay yalıtımlar için bitümlü bantlar, izolasyon bantları, yapay izolasyon bantları, kullanılmaktadır.