İÇ ŞAP UYGULAMASI

 

Tanımı
Çok düşük emisyonlu, sentetik katkılarla güçlendirilmiş, çimento esaslı, 0,5 – 20 mm kalınlıklar arasında kullanılabilen, iç mekan için uygun, çok hızlı kuruyan zemin tesviye şapı. 90 dakika içinde kuruyarak çok yüksek basınç dayanımna ulaşır ve üzerine kaplama malzemesi uygulanmasına imkan verir.

Uygulama Alanları
İç mekanlarda çimento esaslı şap ve beton zeminlerde, seramik, doğaltaş, terrazzo vb. ile sudan etkilenmeyen yapışrıcı kalıntıları ve sağlam olan eski kaplamalar üzerine uygulanabilir. Mağaza, fabrika koridoru, garaj ve kiler gibi alanlarda kullanıma uygundur. Dekoratif kaplamalar öncesinde evlerde ve ticari alanlarda zeminin hazırlanmasında kullanılır.

Avantajları
Sadece 90 dakikada kuruma ve üzerine kaplama yapılabilme
%90’a kadar daha az tozuma ile çok kolay ve güvenli uygulama
Mükemmel yayılma ve tesviye özelliği
Pürüzsüz yüzeyi ile yapıştırıcı sarfiyatında tasarruf
Çok yüksek mukavemet (ahúap kaplamalar için uygun)
Her kalınlıkta hızlı kuruma
Pompa ile uygulanabilme
Yerden ısıtmalı zeminler için uygun

Teknik Özellikleri
Karışım oranı : 25 kg Self Levelling için 5,5 – 6 l su
Uygulama sıcaklığı : +5C ile +30C arasında, kuru ortamda
Üzerinde yürünebilirlik,: yaklaşık 90 dakika sonunda
kaplanabilirlik süresi
– zemin kaplamaları : yaklaşık 90 dakika sonunda
– ahşap zemin kaplamaları : yaklaşık 12 saat sonunda
Çalışma süresi : 20 dakika
Raf Ömrü : 12 ay (Polietilen torbada)
Renk : gri

Uygulama
Yüzey Hazırlığı:
Yüzey temiz, kuru, çatlaksız, ayırıcı malzemelerden arındırılmış, taşıyıcı ve sağlam olmalıdır. Mineral zeminler, eski çimentolu malzeme kalıntılarından tamamen temizlenmiş olmalıdır. Kalsiyum sülfat zeminler mutlaka zımparalanmalı, kalıntılar vakumla temizlenmeli ve şap uygulanmadan önce yüzey uygun Self Levelling ürünü ile astarlanmalıdır. Emici olmayan, alt zemine yüksek mukavemetle yapışmış ve sağlam, su geçirimsiz ve sertleşmiş yapıştırıcı yatağı üzerine Self Levelling, 3 mm kalınlığa kadar astarsız olarak uygulanabilir. Şap üzerine ahşap zemin kaplaması yapıştırılacak ise yapıştırıcı ve önceden kalan şap kalıntıları yüzeyden mümkün olduğunca temizlenmelidir. Yeni ve düzgün şekilde kum erpilmiş mastik asfalt zeminler astar kullanılmadan 5 mm kalınlığa kadar tesviye edilebilir.
Uygulama
25 kg Self Levelling, 5,5 – 6 lt temiz suyun içine eklenir ve elektrikli mikserle (600 rpm) topaklar kaybolup, tamamen homojen bir karrışım elde edinceye kadar 2 dakika boyunca karıştırılır. Uygun şekilde hazırlanmış karışım zemine dökülür, mala ile yayılır ve kirpi rulo ile hava kabarcıklarından arındırılır. 0,5 – 10 mm kalınlıklar arasında yapılacak uygulamalarda ürün kum ilavesi olmadan kullanılır. 10 – 20 mm kalınlığındaki uygulamalar için ağırlıkça Self Levelling’e %30 oranında 0 -2 mm tanecik boyutunda kuru kuvarz kumu karıştırılır. Mastik asfalt ve emici olmayan mineral esaslı zeminlerde minimum 2 mm kalınlığında şap uygulanmalıdur. Mastik asfalt zeminlerde şap kalınlığı 5 mm’yi aşmamalıdır. Fazla malzeme, taze iken su ve sabun ile temizlenebilir; kurumuş malzeme sadece mekanik olarak temizlenebilir. Yeni uygulanmış ürün direk güneş ışığından korunmalıdır. Ürün başka şaplar ile karıştırılmamalıdır. Islak ve dış mekanlarda kullanılmamalıdır. Yüksek sıcaklıkta yapılan uygulamalarda ürün serin yerde hazırlanmalı ve karışım suyu olarak soğuk su kullanılmalıdır. Uygulamadan 3-4 saat sonra zımparalanabilir. Ürün en iyi +15 C ile +25 C sıcaklığında ve %75 bağıl nem oranına sahip ortam koşullarında uygulanır.