DIŞ CEPHE MANTOLAMA
Dışarıdaki ısıyı içeri sokmadan, bina içerisindeki ısıyı muhafaza etmek amacı ile bina kabuğunun ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanmasıdır. Günümüzde en çok tercih edilen ısı yalıtımı sistemidir. Kullanılan malzemeler : EPS, XPS, Karbonlu EPS, Taş yünü ısı yalıtım levhaları.

İÇ CEPHE MANTOLAMA
Uygulama şekli dış cephe kaplamadaki gibidir , duvarlar ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanır ve boyanır, kaplama üzerine alçıpan uygulaması da yapılabilmektedir. Kullanılan malzemeler : EPS, XPS, Karbonlu EPS, ısı yalıtım levhaları kullanılabilir.

DÖŞEMELERDE MANTOLAMA 
Zemine oturan döşemelerde, bünyesine su emmeyen ve yüksek basma mukavemetine sahip XPS levhalar kullanılmalıdır.

ÇATILARDA MANTOLAMA 
Çatı arasında yürünmesi gerektiğinde, ahşap kadronlar üzerine kalaslarla yürüme yolu inşa edilmelidir. Yalıtım malzemesi eğer yüke maruz kalacak ise şilte tipi ürünler yerine levha formunda sert mantolama malzemeleri kullanılmalıdır. Uygulama yapılacak çatı döşemesinin üstü, toz, kir harç artıklarından temizlenerek veya döşeme betonu üzerine mala perdahlı ince şap uygulaması yapılarak, düzgün bir zemin temin edilir. Düzgün yüzey üzerine yoğuşma tahkikinin sonuçlarına göre buhar dengeleyici serilir ve kalınlığı TS 825 “Binalarda Isı Yalıtım Kuralları Standardı”na göre belirlenmiş mantolama malzemeleri döşenir.

ISI YALITIM MALZEMELERİNE GÖRE MANTOLAMA ÇEŞİTLERİ 

EPS MANTOLAMA 
Expanded Polystyrene köpük (EPS), petrolden elde edilen, kapalı gözenekli tipik olarak beyaz veya gri renkli bir ısı yalıtım malzemesidir. Ürünün performansı kullanım ömrü boyunca sabit kalır.Kalınlığı incelmez, ısı iletkenliği azalmaz, özelliklerinde hiçbir bozulma meydana gelmez. EPS istenilen yoğunluklarda üretilir. Yalıtım amacıyla genellikle 15-30 kg/m3 yoğunluklarda kullanılan EPS levhalar çok hafiftirler ve cepheye fazla yük getirmez. EPS ( Expanded Polystyrene ) Levhalarda şişirme gazı olarak pentan kullanılır.

KARBONLU EPS MANTOLAMA 
Karbonlu EPS, içeriğindeki grafit ısı reflektörleri sayesinde yalıtım özelliği geliştirilmiş bir EPS (Expanded Polystyrene) çeşididir.Karbonlu EPS’ ye gri rengini veren de içeriğindeki bu grafit ısı reflektörleridir. Grafit, sıcak ve soğuğu daha iyi yansıtarak konvansiyonel EPS’ ye göre ısı yalıtımının daha iyi olmasını sağlar. Düşük yoğunluklarda ısı iletkenlik grubunun 035 olması sayesinde konvansiyonel EPS’ ye göre çok daha az ya da daha ince malzemeyle aynı ısı yalıtımı sağlanmaktadır.

XPS MANTOLAMA 
Polystyrene’den üretilen Extrude Polystyrene sert köpük XPS, homojen hücre yapısına sahip, yalıtım amaçlı üretilen bir ısı yalıtım malzemedir. Ekstrude Polystyrene malzemeler (XPS), basma mukavemeti yüksek, ısı iletkenlik değerleri iyi, B1 yangın sınıfında, bünyesine su almayan ve nemden etkilenmeyen malzemelerdir. Uygulandığı yerler : Bina iç ve dış duvarları, perde ve çatı izolasyonları.

TAŞYÜNÜ MANTOLAMA 
Taş yünü, bazalt taşının 1350°C-1400°C’ de ergitilerek elyaf haline getirilmesi sonucu oluşur. Bazalt taşı,inorganik hammaddedir ve yerli olarak temin edilmektedir.Taş yünü, kullanım yeri ve amacına göre farklı boyut ve teknik özelliklerde üretilebilir. Değişik kaplama malzemeleri ile şilte, levha (plaka), boru ve dökme şeklinde üretilebilen taş yününün ısı yalıtımı, ses yalıtımı, akustik düzenleme ve yangın yalıtımı amacıyla kullanılmaktadır.

FUGALI MANTOLAMA / YALI BASKI MANTOLAMA 
Fuga, dış cephe kaplamaları arasında genleşme ve çatlamayı önlemek ve estetik görünüm sağlamak amacı ile kullanılan dış cephe ürünüdür.Fugalı mantolama uygulamasında fuga hem estetik bir görünüm sağladığı için, hem de,uygulamada dekoratif sıva ve boya uygulama aşamasında ek oluşturmadan sonlandırma sağladığı için kullanılır.